Vplyvné hnutie New Age: Skrýva sa v jeho myšlienkach nebezpečenstvo?

23.05.2018

https://enigmaplus.cz ' 19. 2. 2018

"V celej spoločnosti dochádza k zmene, mení sa politika, medicína i veda," tvrdí v sedemdesiatych rokoch minulého storočia americká sociologička Marylin Fergusonová. Neskôr vydá knihu Vodnárske sprisahanie, ktorá sa stane bibliou myšlienkového prúdu zvaného New Age. O čo sa jeho stúpenci usilujú a skutočne ich názory ovplyvňujú takmer každého z nás?

Uprednostňujete alternatívnu medicínu, zaujímate sa o horoskopy a veríte v možnosť nadviazania kontaktu s duchovnými bytosťami? Ak ste odpovedali aspoň raz áno, tak máte veľmi blízko k hnutiu New Age. Tento rozmanitý myšlienkový prúd sa formuje zhruba v 60. rokoch v USA. Nezameniteľnú podobu mu dávajú americká autorka Marylin Fergusonová (1938 - 2008), peruánsky antropológ a údajný žiak domorodého čarodejníka z indiánskeho kmeňa Yaqui Carlos Castaneda (1925 - 1998) a americký atómový fyzik Fritjof Capra (1939). Trojica hovorí o nutnosti duchovnej obrody ľudstva. Majú pravdu?

Skupina ľudí sedí so skríženými nohami na mäkkých vankúšoch. "Ponorte sa do svojho vnútra a objavte boha v sebe," vyzýva lektorka zhromaždenie. Mnohí vyznávači New Age totiž veria, že skutočný boh sídli v človeku, a ak túto myšlienku prijmeme, povedie to k našej väčšej spokojnosti. Mnohí stúpenci rozmanitého hnutia taktiež praktizujú takzvaný channeling - techniku, ktorá im mám umožniť spojiť sa s duchovnými majstrami. Niekedy sa za nich považujú mimozemšťania. Sympatizanti myšlienkového prúdu často riadia svoje kroky podľa astrologických predpovedí, vkladajú dôveru do prírodnej medicíny a venujú zvýšenú pozornosť starostlivosti o životné prostredie. Celkovo New Age pôsobí ako prínosná a moderná ideológia. Odporcovia však tvrdia, že hnutie obchoduje s ľudskými snami. Vydáva obrovské množstvo literatúry, presviedča ľudí, aby si kupovali všakovaké údajne ochranné talizmany, navštevovali drahé semináre. Skutočne New Age prinieslo zisk najrôznejším šarlatánom?

K veľkým kritikom New Age ideológie patrí český klub skeptikov Sisyfos. "Zdôrazňovanie osobnej slobody a pocitu nezávislosti od objektívneho sveta smeruje k prílišnému egocentrizmu. Viera v pseudovedecké metódy môže viesť k poškodeniu zdravia pacientov," tvrdia na svojich stránkach skeptici. Za dôsledok vzniku hnutia označujú členovia klubu dokonca i masové samovraždy stúpencov niektorých siekt. Ako k tomu učenie New Age však prispelo, konkrétne neuvádzajú. Kritikou voči prúdu nešetria ani zástupcovia kresťanských cirkví. "Hnutie New Age tvorí prechod k satanizmu," vyhlasuje napríklad psychoterapeut a katolícky teológ Prokop Remeš (1952). Za styčný bod medzi satanizmom a myšlienkovým smerom Nového veku považuje tendenciu oboch prúdov k zbožšteniu človeka. Niektorí cirkevní predstavitelia idú ešte ďalej a tvrdia, že propagátori hnutia napísali svoje diela pod vplyvom démonov. Ide len o nezmyselné strašenie, alebo sú myšlienky New Age skutočne nebezpečné?