V Albánsku blahorečili 38 mučeníkov ateistického režimu

05.11.2016

Albánsko 5. novembra - Po dvoch mesiacoch od kanonizácie Matky Terezy z Kalkaty, ktorá má svoj pôvod v Albánsku, dostala balkánska krajina 38 nových blahoslavených. Ide o albánskych mučeníkov komunistického prenasledovania. Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato, ktorý predsedal dnešnej slávnosti blahorečenia v meste Škodra, ich vo svojej homílii nazval "autentickými protagonistami dejín ľudstva".

Ateistický režim v 40. rokoch minulého storočia kruto zasiahol proti katolíkom, pravoslávnym i moslimom. Medzi 38 novými blahorečenými mučeníkmi Albánska sú dvaja biskupi, dvadsaťjeden diecéznych kňazov, sedem františkánov, traja jezuiti, jeden seminarista a štyria laici. Na ich hrdinské svedectvo si v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas zaspomínal arcibiskup mesta Škodra Mons. Angelo Massafra:

"Títo mučeníci vo svojom živote trpeli nespravodlivosťou, lebo všetci boli uväznení a nespravodlivo odsúdení ako nepriatelia národa, ako sabotéri a špióni Vatikánu, a pod. V tom čase existovala klíma hrôzy, ktorá skutočne zbavila ľudskosti časť albánskeho národa. Mnohí boli zavraždení, nielen z Katolíckej cirkvi, ale aj ďalší".

Podľa slov albánskeho arcibiskupa Škodry svedectvo, ktoré preukázali mučeníci v temnej dobe prenasledovania, znamenalo pre Albánsko predovšetkým "nádej, že Boh je Bohom vždy nablízku každému, kto trpí":

"Máme toľko svedectiev o tom, že všetci títo mučeníci, v čase, keď boli vo väzení, boli nápomocní, ponúkli morálnu i ekonomickú pomoc... mnohí z nich sa delili s tým málo jedlom, čo dostali s druhými, s tými, ktorí trpeli hladom, len aby ich povzbudili. Toto svedčí o tom, ako Boh ešte aj vo väzení konal skrze kňazov. A keď išli na popravu, nikto z nich nemal pocit nenávisti alebo beznádeje; všetci kráčali s pokojnou tvárou, rozhodnutí - samozrejme v utrpení - obetovať svoj život za Boha a byť mu vernými, byť vernými Cirkvi i pápežovi".

Mons. Angelo Massafra, ktorý sa zúčastnil na dnešnom blahorečení 38 albánskych mučeníkov v katedrále sv. Štefana v Škodre, prejavil radosť z toho, že Rok milosrdenstva sa pre Albánsko uzatvára ďalšou významnou udalosťou:
"Môžeme povedať, že sa uzatvára v kráse, lebo sú to skutočne dva veľmi nádherné roky, ktoré sme prežili: najskôr príchod pápeža Františka pred dvoma rokmi, potom v roku 2015 sme si pripomenuli 25. výročie prvej omše slávenej na cintoríne: bol to jeden z prvých znakov slobody a urobili sme ho práve my, kresťania v Škodre; neskôr sa otvorili aj mešity... Potom máme sv. Matku Terezu a vďaka pápežovi Františkovi aj nového albánskeho kardinála, nečakaný dar... Na druhej strane to pre nás znamená, že na tieto dary musíme odpovedať vynaloženým úsilím, úsilím Cirkvi, veriacich a tak odpovedať na dary, ktoré nám dal Pán". -ej-