Aj Richard Vašečka plánuje predložiť vlastný návrh zákona o interrupciách, návrh ĽSNS však podporí: “Je pravda, že sme doteraz spali”

29.05.2018


Bratislava 29. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

https://www.hlavnespravy.sk/aj-richard-vasecka-planuje-predlozit-vlastny-navrh-zakona-o-interupciach-navrh-lsns-vsak-podpori-je-pravda-ze-sme-doteraz-spali/1416644


Poslanec Národnej rady Richard Vašečka reaguje na súčasnú diskusiu o pro-life agende s tým, že podporí návrh zákona predložený hnutím ĽSNS, hoci kotlebovcov touto podporou nepodporuje ani podľa jeho slov nelegitimizuje. Rozhodol sa však vypracovať vlastný návrh, ktorý chce v blízkej budúcnosti prezentovať v parlamente. Informoval o tom v rozhovore pre portál Postoj.sk.

Na snímke Richard Vašečka

Na začiatku diskusie o návrhu ĽSNS však Vašečka vyhlásil, že tento návrh je pripravený podporiť v rámci prvého čítania. Teraz ale prichádza s vlastnou iniciatívou. "Aby bolo jasné, podporou tohto zákona absolútne nepodporujem a nelegitimizujem kotlebovcov. Za ich zákony štandardne nehlasujem, pretože sú pre mňa politicky neprijateľní. Téma obmedzenia potratov je pre mňa však taká dôležitá, že tentokrát urobím výnimku a podporím, aby sa ďalej rokovalo o tomto zákone. Som za to, aby sa o ňom rokovalo v druhom čítaní, je vhodný čas prijať zmenu, téma je otvorená, v druhom čítaní môžeme hovoriť aj o zmenách zákona," vysvetlil svoju pozíciu poslanec Vašečka.

V rozhovore ďalej podrobnejšie objasnil, v čom spočíva jeho príspevok do diskusie o interupciách na Slovensku. "Najväčším škandálom našej legislatívy je potrat na požiadanie, to znamená potraty, kde nejde o život alebo zdravie matky, ani genetické poškodenia plodu, alebo následok trestného činu, len o svojvôľu. Ako kresťan katolík mám svoje morálne presvedčenie, ale tu nejde o moju vieru."

Vašečka ďalej povedal, že Podľa výskumov verejnej mienky vieme, si spoločnosť želá sprísnenie dnešného benevolentného stavu. "Bude to kompromis, ale potrat nikdy nie je riešenie a vždy je to zabitie nevinného života, ale ak chceme zlepšiť stav, musíme sa dnes pokúsiť o umenšenie zla," povedal a doplnil, že jeho návrh je o niečo iný ako ten, ktorý teraz predložila Kotlebova strana. "Citlivo vnímam napríklad otázku eugenického potratu, tému konzultujem s expertmi na genetické poškodenia, myslím, že v tejto veci to treba upraviť."

"Prvú polovicu volebného obdobia sme predkladali viacero zákonov na zlepšenie podmienok pre rodiny, išlo nám o lepšie podmienky pre rodiny s deťmi, v podstate o reformu rodinnej politiky. Prijímam výhradu, že sme v téme ochrany života, čo je iná téma, trochu zaspali.", uviedol na margo doterajších aktivít prolife poslancov.

"Nekritizujem tým snahy o pozitívne zmeny v prospech rodín, ochrana života sa ale nedá vyriešiť len pozitívnymi opatreniami prospech rodín, lepšie podmienky pre ženy nestačia. Myslím, že skúsenosť, ktorú sme práve získali, hovorí, že treba tie veci robiť spoločne, aj lepšie opatrenia pre rodinu, aj zákony na ochranu života nenarodených detí. Musíme sa pokúsiť obmedziť potraty, je to naša povinnosť."

Ďalej uviedol, že svoj návrh plánuje ešte rozpracovať a na rokovanie parlamentu predložiť do septembrovej schôdze.