USA a Veľká Británia uvažujú o krokoch proti Sorosovi

28.12.2019

Washington 27. decembra 2019 (HSP/Journalistenwatch/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Generálny prokurátor William Barr označil Georgea Sorosa za hrozbu pre americký súdny systém. V Spojenom kráľovstve chcú víťazní konzervatívci vyšetriť zásah Sorosových mimovládnych organizácií (NGOs) do kampane okolo referenda.

Na snímke George Soros

V rozhovore s Marthou MacCallumovou na Fox News generálny prokurátor a minister spravodlivosti William Barr v piatok kritizoval vplyv Georgea Sorosa na americký justičný systém: "Podľa niektorých George Soros investuje veľa peňazí do volieb prokurátora tak, aby boli volení kandidáti, ktorí nepodporujú naše justičné orgány, ktorí chcú tento úrad využívať na politickú agendu namiesto riešenia trestnej činnosti," uviedol Barr.

"Začali vyhrávať vo viacerých mestách a podľa môjho názoru títo ľudia nebudú pre políciu náležitou podporou." Barr predtým uviedol, že maďarsko-americký miliardár sa pravdepodobne spolieha na rutinne nízku účasť v miestnych primárnych voľbách, aby pomohol svojim kandidátom zvíťaziť.

Právnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani, ktorý vyšetruje údajné sprisahanie Trump-Rusko na Ukrajine, upozornil v rozhovore s Charliem Kirkom z Turning Point USA, že Soros je značne zapojený do pokusu o štátny prevrat proti Trumpovi. "Peniaze šli z nášho veľvyslanectva do NGOs na Ukrajine", povedal Giuliani. "Tieto NGOs patria Sorosovi a jeho deťom. Ľavica a ľavicoví radikáli, socialisti, anarchisti, komunisti."

Prvé obvinenia proti šéfovi Trumpovej kampane Paulovi Manafortovi pochádzali práve od Sorosovej mimovládnej organizácie AntAC a ukrajinského poslanca Serhija Lesčenka, ktorý ich 21. marca 2017 prezentoval v Ukraine Crisis Media Center (UCMC) v Kyjeve, ktoré je financované Sorosom. UCMC tiež hlboko ovplyvnilo nemecké spravodajstvo o Ukrajine v roku 2014.

Tieto obvinenia potom preniesla demokratka Alexandra Chalupaová do Clintonovej vyšetrovacieho úradu Fusion GPS (USA), kde okrem iného boli tieto falošné tvrdenia ďalej šírené do médií najmä Sorosovou mimovládnou organizáciou The Democracy Integrity Project (TDIP). Táto mimovládna organizácia TDIP zozbierala 50 miliónov dolárov od Sorosa a iných ľavicových donorov, ktorí dnes stoja aj za impeachmentom proti Trumpovi.

Soros a brexit

Víťazní konzervatívci vo Veľkej Británii požiadali už v novembri o vyšetrenie vplyvu najmenej 2,7 milióna libier, ktoré George Soros investoval prostredníctvom anti-brexitovej mimovládnej organizácie "Best for Britain" (BfB) do volebnej kampane proti Borisovi Johnsonovi.

BfB investovala od októbra 2018 najmenej 613 000 libier do reklamy na Facebooku, aby sa zabránila zvoleniu Johnsona, uvádza Mail on Sunday, a spomína ďalších 137 000 libier pre 165 rôznych reklám na Facebooku len v mesiaci október 2019.

Už v máji 2018 šéf Brexit Party Nigel Farage povedal pre Breitbart London, že podrobnejšie vyšetrovanie anti-brexitovej kampane by odhalilo pravdepodobne "veľmi veľa Sorosových peňazí".

Soros sa stretol v januári na Svetovom ekonomickom fóre v Davose s anti-brexitovým lídrom Tonym Blairom, aby našli spôsoby, ako podkopať demokratické referendum. Stretnutie bolo z oficiálnej zápisnice odstránené.

V Európskom parlamente žiadal Farage už v novembri 2017, aby sa vyšetrovací výbor zaoberal Sorosom a poukázal na to, že jeho globálna mimovládka Open Society zverejnila zoznam 226 "spoľahlivých spojencov" vrátane Martina Schulza a Alexandra Grafa Lambsdorffa.

Viktor Orban označil špicenkandidáta centristickej ľavice na post šéfa EK, Fransa Timmermansa za "Sorosovho človeka".

Farage nazval Sorosa v Európskom parlamente v marci 2018 ako "najnebezpečnejšieho muža na svete".

Sorosoví apologéti radi prezentujú akúkoľvek kritiku na Sorosa ako "antisemitskú", hoci izraelský premiér Benjamin Netanjahu je jedným z jeho najväčších kritikov. Netanjahu obvinil nadácie Georgea Sorosa z "ohrozovania bezpečnosti a budúcnosti Izraela".

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Georgea Sorosa v júli 2017 z "podkopávania demokraticky legitimizovanej vlády Izraela" ako aj "hanobenia židovského štátu a okrádania jeho práva na sebaobranu".

Súčasná kampaň proti Netanjahuovi má svoje korene aj v Sorosových mimovládnych organizáciách New Israel Fund, Human Rights Defenders Fund (HRDF) a v Association for Civil Rights in Israel (ACRI).

Suverénne národné štáty Západu teraz začínajú vážne uvažovať o tom, že Sorosa a jeho nadácie Open Society (Nadácie otvorenej spoločnosti) zaradia do kategórie "nepriateľskí zahraniční agenti".

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky