Richard Raši rozpredal mestský podiel v Kosite

08.07.2018

Primátor Košíc Richard Raši (Smer) má už pre poslancov pripravené návrhy, akým spôsobom mesto predá svoje akcie v KOSIT-e.

Možnosť hlasovať o tom, že by si samospráva vo firme, ktorá má v Košiciach monopol na zber a likvidáciu komunálneho odpadu, udrží doterajší podiel, mestské zastupiteľstvo nedostane. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú včera zverejnil magistrát.

Mesto má v KOSIT-e 34 percent akcií. Väčšinovým akcionárom podniku je Wood Waste management (66 percent). Firma je pod plnou kontrolu investičnej skupina Wood & Company, ktorá stojí aj za parkovacou firmou EEI.

Vedenie mesta tvrdí, že svoju majetkovú účasť v KOSIT-e musí znížiť, lebo nemá v rozpočte vyčlenené prostriedky na navýšenie základného imania, ktoré požaduje manažment KOSIT-u. Podľa neho dodatočné vlastné zdroje oboch akcionárov je potrebné do podniku naliať, aby mohol financovať nevyhnutú modernizáciu zariadení, obnovu vozového parku a ďalšie investície. Náklady na ne vypočítal na 51 miliónov do roku 2021.

Dve alternatívy

Raši navrhne dva spôsoby, ako by samospráva mohla speňažiť 29 percent svojich akcií. Päťpercentný podiel by si mesto ponechalo, aby malo zástupcu v dozornej rade. Prvou alternatívou je verejná obchodná súťaž za minimálnu cenu 3,6 milióna eur. Druhou je, že mesto by za odplatu stiahlo svoje akcie (tiež 29 percent) z obehu.

Poslancov bude primátor presviedčať aj tým, že ak mestské akcie získa Wood, nezvýši mestu ceny za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu. "To by pre Košičanov znamenalo nezmenené poplatky za odpad. Doterajšie rokovania s majoritným akcionárom ukázali, že ak v KOSIT-e ostanú doterajší akcionári, Wood garantuje maximálne desaťročnú fixáciu cien za poskytovanie služieb," povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Predkupné právo

V prípade, že sa akcie budú prevádzať na základe súťaže a niekto by v nej ponúkol viac ako Wood, ten by ich aj tak získal, ak by dorovnal ponúkanú cenu. Ako majoritný akcionár má totiž predkupné právo na podiel mesta.

Pri druhom variante mesto prenechá akcie KOSIT-u za štyri milióny eur. "Tie by sa potom zrušili a tak by sa znížilo základné imanie. Počet akcií Wood by sa nezmenil, automaticky by sa tak zvýšil ich podiel vo firme," vysvetľuje analytik Boris Tomčiak so spoločnosti Finlord.

Magistrát hovorí o garancii cien za odpad do roku 2026, hoci Kosit ich aj tak nesmie meniť do roku 2021, keď mu navyše vyprší zmluva so samosprávou. Podľa vedenia mesta táto podmienka neznamená, že už teraz je jasné pokračovanie kontraktu aj po tomto dátume.

Žiadne dividendy

"Zmluvu nikto nebude môcť automaticky predĺžiť. Opäť sa budú riešiť rôzne možnosti a rozhodnú o tom poslanci," povedal vedúci komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.

Primátor obhajuje zníženie majetkovej účasti v Kosite aj tým, že pri výdavkoch na plánované investičné projekty by mesto aj tak nedostávalo žiadne výnosy vo forme dividend.

Manažment KOSIT-u na čele s generálnym riaditeľom Mariánom Christenkom (vpravo) tvrdí, že podnik potrebuje rozsiahle investície, vrátane obnovy vozového parku, aby zvýšil kvalitu služieb. / Foto: Veronika Janušková

Analytik: Cena za akcie mesta je značne podhodnotená

Primátorom navrhované alternatívy hodnotí pre denník KOŠICE:DNES Michal Mišun, analytik českej spoločnosti Redbaenk, ktorá sa špecializuje na poradenstvo pri predaji a nákupe podnikov.

Mala by si samospráva mesta udržať doterajší podiel v KOSIT-e alebo je jeho predaj dobrým riešením?

Mesto by malo zvážiť, že si akcie nechá, pretože z hľadiska budúcnosti je zásadné, aby ovplyvňovalo činnosť tejto pre neho dôležitej spoločnosti. Teraz má v KOSIT-e 34 percent, teda blokačnú minoritu.

Je cena stanovená za akcie mesta pri prvej a druhej alternatíve primeraná?

Je značne podhodnotená. Súčasná reálna hodnota celej firmy je medzi 35-40 miliónov eur, teda 29-percentný podiel mesta má hodnotu minimálne desať miliónov. Naviac, investičné plány môžu byť nadsadené a mesto by pri rozhodovaní, či akcie predá, nemalo na ne prihliadať. Môže sa veľmi dobre stať, že po ich predaji ako mávnutím prútika zmení KOSIT investičnú stratégiu a bude investovať len zlomok indikovanej sumy.

Ako prebieha vzatie akcií z obehu za odplatu?

Je to faktické zníženie základného kapitálu. Mesto by v takom prípade dostalo zaplatené od KOSIT-u, teda by mu predalo akcie. Vlastný kapitál KOSIT-u bol ku koncu roka cez 21 miliónov eur, hodnota 29-percentného podielu vychádza na 6,1 miliónov. Aj z tohto pohľadu platí, že hodnota predávaných akcií je značne vyššia ako uvažované štyri milióny eur.

Mesto tvrdí, že ak jeho akcie získa väčšinový akcionár Wood, bude desať rokov držať rovnaké ceny za zber a likvidáciu odpadu, hoci KOSIT má zmluvu len do roku 2021...

Desaťročná garancia súčasnej ceny zároveň znamená, že nemôže dôjsť ani k zníženiu ceny, a to môže byť pre občanov nevýhodné. Navyše, majitelia KOSIT-u sa budú snažiť dohodnúť si exkluzivitu na ďalších päť rokov a nepustiť tak na ihrisko konkurentov, ktorí by boli schopní ponúknuť nižšie ceny.

Táto konštrukcia vyzerá na prvý pohľad zaujímavo a v tom je jej zákernosť. Hovorí totiž, že za to, že mesto predá svoje akcie pod cenu, dostane desaťročnú garanciu cien, ktoré budu možno príliš vysoké a nebude môcť dôjsť k zdravej konkurencii.

Foto: Veronika Janušková

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky