Raši rozpredal mestský majetok, teraz chce zdravotníctvo

08.07.2018

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Za nového ministra zdravotníctva vymenoval súčasného riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Richarda Rašiho. Odchod Valentoviča z funkcie sa podľa tlače tento týždeň očakával. Hlavným dôvodom má byť Valentovičovo zhoršené zdravie. Premiér Robert Fico ani samotný minister sa k príčine celkovo tretej personálnej zmeny v súčasnej vláde stále nevyjadrili.

"Osobné dôvody sú moje osobné dôvody a tým som povedal všetko," povedal Valentovič novinárom pri odchode z Prezidentského paláca. Odmietol sa vyjadriť k špekuláciám, že funkciu opustil pre zhoršený zdravotný stav. Prezradil iba to, že rozhodnutie odísť v ňom dozrievalo dlhšie. Do budúcna plánuje oddych a neskôr návrat do zdravotníctva.

Raši načrtol predstavy, Valentovič je spokojný

© Pravda.sk • 15,82 MB • zaznamenané: 3. 6. 2008

Premiér Robert Fico potvrdil, že bol s pôsobením doterajšieho ministra spokojný. "Je mi naozaj ľúto, že pán minister Valentovič požiadal o uvoľnenie z funkcie z osobných dôvodov, pretože som nikdy nemal výhrady k jeho práci," povedal predseda vlády.

Raši po vymenovaní zdôraznil, že chce súčasne dbať na záujmy pacientov aj zdravotníkov. "Prioritou mojou aj prioritou celého rezortu bude občan-pacient, spokojný a vyliečený, ale zároveň aj zdravotnícki pracovníci, bez ktorých to jednoducho nejde," povedal Raši.

Takmer dvojročné pôsobenie Valentoviča symbolizovala snaha o zmeny reforiem, ktoré presadil jeho predchodca Rudolf Zajac. Vláda napríklad zrušila viaceré poplatky v zdravotníctve, znížila sa daň z pridanej hodnoty na lieky.

Diskutujte: Ako hodnotíte prácu ministra Valentoviča?

Valentovič (54) však nedokázal zastaviť nárast dlhov v rezorte. V posledných mesiacoch tiež narazil na odpor cirkvi s plánom na liberálnejší postoj k antikoncepcii a umelým potratom, neutíchli požiadavky lekárov na vyššie mzdy a nesúhlas vyvolal jeho plán na spojenie bratislavského detského kardiocentra s detskou nemocnicou.

Raši bude tretím najmladším členom terajšej vlády po ministrovi obrany Jaroslavovi Baškovi a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Ide o tretiu výmenu vo Ficovej vláde od jej nástupu pred necelými dvoma rokmi. Kreslo ministra pôdohospodárstva musel vlani opustiť podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. Začiatkom tohto roka odišiel z funkcie ministra obrany František Kašický po afére s predraženými tendrami.