Počas synody o mladých bude kanonizovaný mladý taliansky laik

19.07.2018V nedeľu 14. októbra 2018 bude vo Vatikáne svätorečených sedem osôb. Okrem pápeža Pavla VI. či arcibiskupa San Salvadoru Oscara Romera bude medzi nimi aj mladý taliansky laik Nunzio Sulprizio. Oznámil to dnes pápež František pri riadnom verejnom zasadaní konzistória vo Vatikáne.

Zuzana Klimanová - Vatikán

Októbrová slávnosť svätorečenia sa uskutoční v čase, keď bude vo Vatikáne prebiehať Synoda biskupov o mladých. 19-ročný taliansky laik Nunzio Sulprizio spomedzi kandidátov svätorečenia reprezentuje práve túto generáciu.

Budúci svätí pochádzajú z Talianska, Salvádoru, Nemecka a Španielska

Sedem budúcich svätých pochádza z Talianska, Salvádoru, Nemecka a Španielska. Sú nimi:

Pavol VI., vlastným menom Giovanni Battista Montini (1897-1978), pápež;

Óscar Arnulfo Romero y Galdámez (1917-1980), arcibiskup San Salvadoru, mučeník;

Francesco Spinelli (1853-1913), diecézny kňaz, zakladateľ inštitútu Sestier adorácie Najsvätejšej sviatosti;

Vincenzo Romano (1751-1831), diecézny kňaz;

Maria Katharina Kasper (1820-1898), panna, zakladateľka inštitútu Chudobných sestier Ježiša Krista;

Nazaria Ignazia de Santa Teresa (rod. menom March Mesa), panna, zakladateľka kongregácie Sestier Misioneras Cruzadas de la Iglesia;

Nunzio Sulprizio (1817-1836), taliansky laik

Nunzio bude svätorečený spolu s Pavlom VI., ktorý ho blahorečil

Talian Nunzio Sulprizio pochádzal z oblasti Pescary a v útlom detstve osirel. Dostal sa do drsných rúk strýka, ktorý ho prinútil tvrdo pracovať vo svojej kováčskej dielni, často o hlade a zime. Ako 14-ročného ho zasiahlo bolestivé ochorenie holennej kosti. Následkom gangrény podľahol ako 19-ročný v nemocnici v Neapole. Zomrel v povesti svätosti,prežívajúc aj na smrteľnej posteli dôverné spojenie s Ježišom a Pannou Máriou.


O svätorečení 19-ročného laika Nunzia Sulprizia bude hlasovať kardinálske konzistórium
Zaujímavosťou je, že Nunzio bude svätorečený spolu s pápežom Pavlom VI., ktorý ho blahorečil v roku 1963 počas Druhého vatikánskeho koncilu. Pavol VI. mladým vtedy o ňom vtedy povedal:

"Nunzio Sulprizio vám povie, že obdobie mladosti by nemalo byť považované za vek slobodných vášní, nevyhnutných pádov, neporaziteľných kríz, dekadentného pesimizmu, škodlivého sebectva. Povie vám skôr, že byť mladým je milosťou. (...) Povie vám, že žiaden iný vek, než ten váš, mladí ľudia, nie je vhodnejší pre veľké ideály, pre veľkorysé hrdinstvo, pre požiadavky, aby myslenie a konanie boli v súlade. On vás naučí ako sa vy, mladí ľudia, môžete obnoviť vo svete, do ktorého vás Prozreteľnosť povolala žiť a ako je na vás, aby ste sa ako prví zasvätili záchrane spoločnosti, ktorá potrebuje silné a nebojácne duše."