Don Balducchi o Jubileu väzňov: Pápež prijme tisícku väzňov vo svojom dome

05.11.2016

Vatikán 5. novembra - Pápež František bude zajtra ráno pri oltári nad hrobom sv. Petra slúžiť pri príležitosti Jubilea väzňov slávnostnú omšu. Ide vôbec o prvé podujatie svojho druhu, ktoré sa koná v rámci Svätého roku milosrdenstva. Na omši sa zúčastní približne tisícka väzňov z Talianska a ďalších 12 krajín. Spolu s nimi pozval Petrov nástupca do Vatikánskej baziliky viac než 4-tisíc rodinných príslušníkov väzňov, väzenských kaplánov, príslušníkov väzenskej polície, ako aj asociácie, ktoré poskytujú pomoc vo vnútri a aj mimo väzníc.

Viac už pre Vatikánsky rozhlas prezradil generálny inšpektor talianskych väzenských kaplánov don Virgilio Balducchi:

"Vo väzniciach sa pripravovali už dlhý čas, lebo väčšina z nich - takmer všetci - otvorili vo vnútri väzníc Svätú bránu a pripravovali sa meditáciami, svedectvami a modlitbami. Prirodzene očakávania sú veľké, predovšetkým z toho, čo nám (Svätý Otec) povie. Väzni očakávajú posolstvo veľkej nádeje od niekoho, od koho sme naučení počuť, že nás má rád".

Ako ďalej don Balducchi vysvetlil, Jubileum väzňov má veľký význam a to nielen pre samotných väzňov, ale aj pre ich rodiny a ľudí, ktorí vo väzenskom prostredí pracujú:
"Mohli by sme takmer povedať, že Boh ich nielen že išiel hľadať do väzníc, ale ich vzal k sebe domov: verím, že toto je najväčšie posolstvo, či už z pohľadu blízkosti, ktorá sa týmto ľuďom ponúka - vo všeobecnosti akémukoľvek väzňovi a tiež všetkým tým, ktorí sú zainteresovaní, teda obetiam, pracovníkom; a na druhej strane možno cítiť, že Cirkev je domovom pre všetkých: že Boh prijíma všetkých! Verím, že toto je najsilnejším gestom, lebo ponúka prijatie do vlastného domu. Pápež ich prijíma vo svojom dome". -ej-